K473K15X7RF5BH5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 159
TDK
In Stock: 500
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K473K15X7RF5BH5
DigiKey Part Number
K473K15X7RF5BH5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K473K15X7RF5BH5
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K473K15X7RF5BH5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)