K103K10X7RH5TH5
DigiKey Part Number
56-K103K10X7RH5TH5TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-K103K10X7RH5TH5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K103K10X7RH5TH5
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)