F151K25Y5RP6UK5R
DigiKey Part Number
56-F151K25Y5RP6UK5RCT-ND - Cut Tape (CT)
56-F151K25Y5RP6UK5RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F151K25Y5RP6UK5R
Description
CAP CER 150PF 2KV Y5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5R Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F151K25Y5RP6UK5R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)