BFC233927104 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 56-BFC233927104TR-ND - Tape & Reel (TR) 56-BFC233927104CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BFC233927104 |
Description | CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±20% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - AC 310V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings AEC-Q200, X2 |