1C20Z5U473M050B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 9.001
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
KEMET
KEMET
0.047 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
1C20Z5U473M050B
DigiKey Part Number
1C20Z5U473M050B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C20Z5U473M050B
Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1C20Z5U473M050B Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)