1C20X7R473K050R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 9.001
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
KEMET
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
1C20X7R473K050R
DigiKey Part Number
1C20X7R473K050R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C20X7R473K050R
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1C20X7R473K050R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)