1C10Z5U473M050B
DigiKey Part Number
56-1C10Z5U473M050B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C10Z5U473M050B
Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
0.047 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
EDA/CAD Models
1C10Z5U473M050B Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)