8Q-26.000MEEE-T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ECS Inc.
In Stock: 22
Datasheet
Jauch Quartz
In Stock: 0
Jauch Quartz
Image for 8Q-26.000MEEE-T is not available
8Q-26.000MEEE-T
DigiKey Part Number
887-8Q-26.000MEEE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-26.000MEEE-T
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 12PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz ±10ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
8Q-26.000MEEE-T Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency
26 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)