2499-003-X5U0-102PLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Feed Through Capacitor 500V 20 A Axial, Bushing
2499-003-X5U0-102PLF
DigiKey Part Number
410-1287-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2499-003-X5U0-102PLF
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 500V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated
500V
Manufacturer
Current
20 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Insertion Loss
20dB @ 100MHz
Part Status
Active
Temperature Coefficient
X5U
Type
Feed Through
Package / Case
Axial, Bushing
Capacitance
1000 pF
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)
Tolerance
0%, +100%