25PR500LF
DigiKey Part Number
987-1579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PR500LF
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25PR500LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.270" x 0.270" Face (6.86mm x 6.86mm)
Tolerance
±10%