WAU200-600
DigiKey Part Number
WAU200-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU200-600
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 20VAC 600MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20VAC 600mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WAU200-600 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
Triad Magnetics
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
cULus
Voltage - Input
120VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
20VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Current - Output (Max)
600mA