TAR5SB50(TE85L,F)
DigiKey Part Number
TAR5SB50(TE85LF)TR-ND - Tape & Reel (TR)
TAR5SB50(TE85LF)CT-ND - Cut Tape (CT)
TAR5SB50(TE85LF)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAR5SB50(TE85L,F)
Description
IC REG LINEAR 5V 200MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SMV
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAR5SB50(TE85L,F) Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
850 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
SMV
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 50mA