CRS20I30A(TE85L,QM
DigiKey Part Number
264-CRS20I30A(TE85L,QMTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-CRS20I30A(TE85L,QMCT-ND - Cut Tape (CT)
264-CRS20I30A(TE85L,QMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS20I30A(TE85L,QM
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 2A Surface Mount S-FLAT (1.6x3.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRS20I30A(TE85L,QM Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
S-FLAT (1.6x3.5)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
490 mV @ 2 A