LMZM33606EVM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-50766-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMZM33606EVM |
Description | EVAL BOARD FOR LMZM33606 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | LMZM33606 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output 6A |
Manufacturer Texas Instruments | Voltage - Input 3.5V ~ 36V |
Packaging Bulk | Regulator Topology Buck |
Part Status Active | Contents Board(s) |
Main Purpose DC/DC, Step Down | Utilized IC / Part LMZM33606 |
Outputs and Type 1 Non-Isolated Output | Base Product Number |
Voltage - Output 1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V or 5V |