LM73606RNPR
DigiKey Part Number
296-48926-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48926-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48926-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM73606RNPR
Description
IC REG BUCK ADJ 6A 30WQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 6A 30-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM73606RNPR Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
34.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
30-WQFN (6x4)
Voltage - Input (Min)
3.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V