LM53603AMPWPR
DigiKey Part Number
296-48587-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-48587-1-ND - Cut Tape (CT)
296-48587-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM53603AMPWPR
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 3.3V 1 Output 3A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
EDA/CAD Models
LM53603AMPWPR Models
Category
Voltage - Output (Max)
10V
Frequency - Switching
2.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.9V
Voltage - Input (Max)
36V