FN3288-63-53-C35-R65
DigiKey Part Number
817-FN3288-63-53-C35-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3288-63-53-C35-R65
Description
LINE FILTER 63A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 63 A DC ~ 60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN3288-63-53-C35-R65 Models
Category
Current
63 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
Inverters, Power Drive Systems
Packaging
Box
Approval Agency
CE, ENEC, UKCA, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
305 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V