RNF-100-3/16-BK-1IN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 8.463
Datasheet
Alpha Wire
Datasheet
3M
3M
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.187" (4.75mm) 2 to 1 Black 0.083' (25.40mm, 1.00")
RNF-100-3/16-BK-1IN
DigiKey Part Number
RNF-100-3/16-BK-1IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-3/16-BK-1IN
Description
HEATSHRINK 3/16" X 0.083' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
0.083' (25.40mm, 1.00")
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.093" (2.36mm)