RNF-100-1/2-BK-1.5IN
DigiKey Part Number
RNF-100-1/2-BK-1.5IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/2-BK-1.5IN
Description
HEAT SHRINK TUBING
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black 0.125' (38.10mm, 1.50")
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
0.125' (38.10mm, 1.50")
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)