RBK-VWS-125-NR1-X-50MM
DigiKey Part Number
RBK-VWS-125-NR1-X-50MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBK-VWS-125-NR1-X-50MM
Description
HEATSHRINK 0.225" X 0.164' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Clear 0.164' (50.00mm, 1.97")
Category
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
135°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)