55PC0131-12-9/93/96
DigiKey Part Number
55PC0131-12-9/93/96-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC0131-12-9/93/96
Description
CABLE 3COND 12AWG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (1 Triad Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable 12 AWG
Category
Conductor Strand
37/28
Mfr
Conductor Material
Copper, Tinned
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Diameter
0.217" (5.51mm)
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C