V23100V4005A
DigiKey Part Number
V23100V4005A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23100V4005A
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V23100V4005A Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.75 VDC
Part Status
Active
Operate Time
0.75 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
0.15 ms
Coil Voltage
5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Ruthenium (Ru)
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
10 mA