T92S11D22-12
DigiKey Part Number
PB490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11D22-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA