T92P7D52-12
DigiKey Part Number
PB1009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P7D52-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Screw Terminal
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA