T92P7D24-24
DigiKey Part Number
PB1858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P7D24-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
350 Ohms
Coil Current
70.8 mA