SSRK-240A30
DigiKey Part Number
PB2561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRK-240A30
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-240V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
90 ~ 280VAC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 240 V
Series
Load Current
30 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C