RZ03-1A4-D024
RZ03-1A4-D024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RZ03-1A4-D024
DigiKey Part Number
PB1270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ03-1A4-D024
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RZ03-1A4-D024 Models
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6400VA
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA