RZ03-1A4-D012
RZ03-1A4-D012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RZ03-1A4-D012
DigiKey Part Number
PB1269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ03-1A4-D012
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RZ03-1A4-D012 Models
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6400VA
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA