PRD-11DY0-24
DigiKey Part Number
PB499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD-11DY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Screw Terminal
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
40 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 80°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, UL
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
84 mA
Coil Resistance
288 Ohms