KRPA-11DN-24
DigiKey Part Number
PB475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-11DN-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Packaging
Tray
Coil Insulation
Class B
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
472 Ohms
Load - Max Switching
2400VA
Base Product Number
Coil Current
51 mA