KHAU-11D12-12
KHAU-11D12-12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KHAU-11D12-12
DigiKey Part Number
PB455-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHAU-11D12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KHAU-11D12-12 Models
Category
Termination Style
Plug In
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
13 ms
Part Status
Active
Release Time
6 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Nom
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA