K10P-11D55-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 11.307
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
K10P-11D55-24
K10P-11D55-24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
K10P-11D55-24
DigiKey Part Number
PB328-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10P-11D55-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
K10P-11D55-24 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
13 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
120VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
37 mA
Coil Resistance
650 Ohms