RLP73K2A1R0FTDF
DigiKey Part Number
A109620TR-ND - Tape & Reel (TR)
A109620CT-ND - Cut Tape (CT)
A109620DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73K2A1R0FTDF
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73K2A1R0FTDF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)