840-AG10D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 264
Datasheet
Direct
Preci-Dip
In Stock: 730
Aries Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Samtec Inc.
In Stock: 17
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 5
Similar
In Stock: 176
In Stock: 343
In Stock: 50
Preci-Dip
In Stock: 861
In Stock: 565
40 (2 x 20) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
840-AG10D
DigiKey Part Number
A136856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
840-AG10D
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
840-AG10D Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Open Frame
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Housing Material
Polyester
Type
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions or Pins (Grid)
40 (2 x 20)
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish - Mating
Gold
Current Rating (Amps)
3 A
Contact Finish Thickness - Mating
25.0µin (0.63µm)
Contact Resistance
10mOhm