LEV100A4ANG
DigiKey Part Number
A101163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEV100A4ANG
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
461 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
5.5W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
26Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max