JMGSCD-18MW
DigiKey Part Number
JMGSCD-18MW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGSCD-18MW
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Series
Must Operate Voltage
9.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.92 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
7.5 ms
Coil Voltage
18VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Grade
Military
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/42
Coil Current
11.3 mA
Coil Resistance
1600 Ohms