FK18X7R1H103KN020 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 445-FK18X7R1H103KN020-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FK18X7R1H103KN020 |
Description | CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FK18X7R1H103KN020 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Bulk | Package / Case Radial |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |