FG28X7R2A472KNT00
DigiKey Part Number
445-FG28X7R2A472KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28X7R2A472KNT00
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG28X7R2A472KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)