FG22X7R2J104KNT00
DigiKey Part Number
445-FG22X7R2J104KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R2J104KNT00
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG22X7R2J104KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)