FA22C0G2E104JRU06
DigiKey Part Number
445-180597-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180597-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA22C0G2E104JRU06
Description
CAP CER 0.1UF 250V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA22C0G2E104JRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)