FA18X8R2A103KNU06
DigiKey Part Number
445-180572-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180572-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X8R2A103KNU06
Description
CAP CER 10000PF 100V X8R RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA18X8R2A103KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C