CGB3B1X5R1C225M055AC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CGB3B1X5R1C225M055AC |
Description | CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CGB3B1X5R1C225M055AC Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Series | Features Low Profile |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |