CGA3E2X5R1E104K080AA
DigiKey Part Number
445-12460-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12460-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA3E2X5R1E104K080AA
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CGA3E2X5R1E104K080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)