C2012X6S1H225K125AB
DigiKey Part Number
445-C2012X6S1H225K125ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C2012X6S1H225K125ABCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C2012X6S1H225K125ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X6S1H225K125AB
Description
CAP CER 2.2UF 50V X6S 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2012X6S1H225K125AB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)