C1005X6S1H103K050BB
DigiKey Part Number
445-7350-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7350-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7350-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X6S1H103K050BB
Description
CAP CER 10000PF 50V X6S 0402
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005X6S1H103K050BB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)