B72225T4421K101 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 379
Datasheet
680 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Box - 3 Lead
B72225T4421K101
DigiKey Part Number
495-3652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72225T4421K101
Description
VARISTOR 680V 20KA RADIAL BOX
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72225T4421K101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
20 kA
Manufacturer
TDK
Energy
700J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
630 pF @ 1 kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
420 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Radial, Box - 3 Lead
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
748 V