B43642A5826M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A5826M000
DigiKey Part Number
B43642A5826M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A5826M000
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C