ZWS15B-24
DigiKey Part Number
285-ZWS15B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS15B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS15B-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.93" L x 1.97" W x 0.83" H (125.2mm x 50.0mm x 21.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
700 mA