ZWS15B-15
DigiKey Part Number
285-ZWS15B-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS15B-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS15B-15 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
81%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.93" L x 1.97" W x 0.83" H (125.2mm x 50.0mm x 21.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
1 A