ZWS15B-12
DigiKey Part Number
285-ZWS15B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS15B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS15B-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
80%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.93" L x 1.97" W x 0.83" H (125.2mm x 50.0mm x 21.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
1.3 A